Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Zdrowie
Leki mukolityczne - jak przyjmować
Magdalena Lorek
WYKRZTUŚ TO!- LEKI MUKOLITYCZNE
Aktualnie czytasz: Leki mukolityczne - jak przyjmować

Mukolityki wskazane są w przypadku ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych przebiegających z nadmiernym wydzielaniem gęstego, trudnego do odkrztuszenia śluzu. Są nieocenione w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Leki mukolityczne - jak przyjmować

Lek wykazuje również działanie znieczulające i przeciwbólowe przez blokadę kanału sodowego, dlatego na polskim rynku farmaceutycznym znajdziemy Mucoangin zalecany w ostrych stanach zapalnych gardła. Wskazaniem do stosowania preparatów zawierających ambroksol są ostre i przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych, mukowiscydoza, rozedma płuc, astma oskrzelowa, zapalenie krtani czy zapalenie zatok obocznych nosa. W przypadku stosowania go w postaci syropów, tabletek czy inhalacji należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu pacjenta, nawilżeniu powietrza, aby zapewnić prawidłowy drenaż w układzie oddechowym.

 

Acetylocysteina (ACC, ACC Hot Max, ACC Max,  ACC Mini, Fluimucil,  Syntemucol, Tussicom) – pochodna L-cysteiny, naturalnego aminokwasu – zmniejsza lepkość wydzielanego śluzu przez rozrywanie mostków dwusiarczkowych mukoproteid i tworzenie wiązań hydrofilowych, co powoduje upłynnienie wydzieliny oskrzelowej. Lek w małych dawkach usprawnia aktywność nabłonka rzęskowego, lecz większe stężenie leku powoduje zahamowanie ruchu rzęsek. Działa ochronnie na płuca. Acetylocysteina stosowana jest w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych oskrzeli, astmie oskrzelowej przebiegającej z gęstą wydzieliną, rozedmie płuc oraz w premedykacji do bronchoskopii. Znalazła ona zastosowanie również w laryngologii w leczeniu zapalenia zatok i wysiękowych stanów zapalnych ucha środkowego.

 

Innym przykładem związku o identycznym mechanizmie działania jest mesna (sól sodowa kwasu 2-merkaptoetanosulfonowego), która metabolizowana jest w wątrobie do dimesny. Mesna (Anti-Uron, Mistabron, Mucofluid, Uromitexan) stosowana jest w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, głównie w niedrożności nosa. Powoduje fragmentację śluzu, rozrzedza gęstą wydzielinę, co ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny z nosa. Lek w postaci aerozolu powinno się przyjmować 4 razy dziennie do obu przewodów nosowych, aż do ustąpienia objawów niedrożności.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.