Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Styl życia
Litwa czy Węgry?
Anita Czech
MAJÓWKA U SĄSIADÓW. PODRÓŻE TROCHĘ BLIŻSZE
Aktualnie czytasz: Litwa czy Węgry?

Niezbyt daleko, a już nie tak blisko. Poza tym ma być pięknie, słonecznie i ciekawie. Plus doborowe towarzystwo i wychodzi przepis na idealną majówkę. My podpowiadamy cztery adresy u naszych sąsiadów.

Litwa czy Węgry?

Ale to nie jedyny polski akcent. W Dreźnie znajduje się także muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, który zamieszkał w tym mieście, po tym jak za udział w powstaniu styczniowym został wygnany z Polski. Kupił tu willę przy ulicy Nordstraße 27 (dziś to numer 28). To tu zrodziły się pomysły na takie powieści jak  „Hrabina Cosel”, „Brühl” , „Z siedmioletniej wojny”. Zresztą nie tylko one. Pisarz stworzył w sumie 346 dzieł w 600 tomach i publikował w ponad 200 gazetach, co czyni go ponoć najbardziej płodnym pisarzem na świecie.

 

Wracając do Polski, warto zatrzymać się w Budziszynie (Bautzen), czyli stolicy Górnych Łużyc. Przede wszystkim dla starego słowiańskiego języka, który przetrwał na terenie Niemiec. Ciekawie jest przeczytać (i rozszyfrowywać) serbołużyckie drogowskazy, nazwy ulic, urzędów czy iść na koncert lub mszę w tym języku.Litwa po maturze

 

O wiele więcej polskich akcentów można znaleźć w Wilnie. Ostra Brama, cmentarz na Rossie, dom Juliusza Słowackiego, Uniwersytet Wileński, na którym studiowali Czesław Miłosz, Paweł Jasienica czy Adam Mickiewicz... Tylko czy na pewno chcemy robić sobie podczas majówki powtórkę z matury? Może lepiej odkryć nowe Wilno, pełne energii i z dystansem do siebie?

 

W takim razie koniecznie trzeba zajrzeć do republiki Użupis, czyli Zarzecza. Nazwa republika nie jest pomyłką, to (prawie) zupełnie inny kraj, przynajmniej mentalnie. Zresztą tuż przy wjeździe przy głównym moście widać szyld „Użupio Res Publika”, a pod nim niby znaki drogowe. Uśmiech, ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę, portret Mony Lisy i ostrzeżenie, że łatwo tu wpaść do wody. Zwłaszcza po skosztowaniu tutejszych nalewek. A jest gdzie ich próbować. Mnóstwo tu knajpek, restauracji i pubów. Ale także galerii, imprez, kameralnych koncertów. Na ścianach kamieniczek namalowane są grafiti przypominające stare zdjęcia, zaś pod pomnikiem anioła z fanfarą gromadzą się artyści. Nie bez przyczyny Użupis nazywany jest wileńskim Montmartem. Republika Użupis ma także swoją konstytucję, wypisaną na wielkich tablicach w trzech językach i wystawioną na głównej ulicy. Atmosfera w Użupis jest wyjątkowo majówkowa. Nikomu się tu nie spieszy, nikomu nie przeszkadza wylegiwanie się nad Wilenką, małą rzeczką, która przepływa przez Użupis.

 

Wilno to wyjątkowo zielone miasto. Ale aby poczuć litewską przyrodę, najlepiej pojechać w stronę Trok. To jedna z największych atrakcji turystycznych Litwy, tylko 23 km od Wilna. Bujna przyroda, lasy, jeziora plus zamek krzyżacki (może zbyt mocno wypucowany jak swój wiek) oraz zupełnie unikalne drewniane miasteczko, w którym do dziś mieszkają Karaimowie. To jeden z najmniejszych narodów świata, pochodzenia tatarskiego, wyznający zreformowaną wersję judaizmu. Kolorowe domki, domy modlitwy, a także tradycyjna restauracja urzekają od pierwszego wejrzenia. Koniecznie trzeba spróbować pieczonego drożdżowego pieroga z siekanym mięsem.OBLANY EGZAMIN

 

Jeśli mieszkamy na południu Polski, możemy od razu przeskoczyć dwie granice i już po czterech godzinach napić się samej Byczej Krwi, czyli rewelacyjnego wina Egri Bikaver. Produkowane jest w Eger na wschodzie Węgier. Miasteczko słynie z dużego kąpieliska termalnego i wspaniałej neoklasycystycznej bazyliki, drugiej co do wielkości na Węgrzech. A także z Doliny Pięknej Pani. To skupisko piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który idealnie nadaje się do przechowywania tego trunku. Tutaj też działa Egerskie Towarzystwo Rycerzy Turystyki Winnej, skupiające ludzi z całego świata. Rycerzem może zostać każdy, kto ma tęgą głowę. Nie tylko lubi wino i dobrze znosi jego procenty, ale także zda arcytrudny egzamin na temat Egri Bikaver – z jego produkcji, roczników, bukietu. Egzamin oblany? Przynajmniej dobrym winem.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.