Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Aktualności
Pulsoksymetr - test na wady serca
PAP
Aktualnie czytasz: Pulsoksymetr - test na wady serca

Szybki i tani test może ocalić życie dzieci urodzonych z wadami serca.

Wrodzone wady serca - na przykład ubytki przegród oddzielających poszczególne jamy serca lub defekty zastawek - zdarzają się przeciętnie u jednego dziecka na 145 urodzonych. Wady te rozpoznawane są zwykle dzięki badaniu USG w czasie ciąży lub osłuchiwaniu serca po urodzeniu - jednak wielu nieprawidłowości nie udaje się wykryć w ten sposób.

 

Wady serca pogarszają skuteczność działania układu krążenia, co prowadzi do obniżenia zawartości tlenu we krwi. Przeprowadzone przez lekarzy z sześciu brytyjskich szpitali na 20 055 noworodkach badania wykazały, że pomiar zawartości tlenu we krwi pozwalał diagnozować wady skuteczniej niż inne dostępne badania - wykryto 75 proc. wad, a w połączeniu z pozostałymi technikami - do 92 proc. Jeśli poziom tlenu był zbyt niski lub też różnił się przy pomiarze dotyczącym dłoni i stóp, lekarze podejrzewali wadę i zlecali dalsze szczegółowe badania. Większość wad daje się naprawić operacyjnie.

 

Do trwającego tylko kilka minut pomiaru wystarczy proste, używane już od 20 lat urządzenie - pulsoksymetr, które mierzy poziom tlenu i tętno poprzez nienaruszoną skórę. Małe, zakładane na palec pulsoksymetry kosztują kilkaset złotych, bardziej wyrafinowane modele - kilka tysięcy.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.