Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria: Zdrowie
ROŚLINNE PERŁY Z DALEKIEGO WSCHODU- Sofora japońska (porełkowiec japoński)
prof. dr n. farm. Wiktor Stelmach
Aktualnie czytasz: ROŚLINNE PERŁY Z DALEKIEGO WSCHODU- Sofora japońska (porełkowiec japoński)
Nieocenione źródło rutyny

Jej polska nazwa to perełkowiec japoński. Pochodzi od charakterystycznej postaci owoców, które przypominają sznury pereł. Oprócz oryginalnego wyglądu sofora może pochwalić się również tym, że jej pąki są jednym z najbogatszych źródeł rutyny.

 ROŚLINNE PERŁY Z DALEKIEGO WSCHODU- Sofora japońska (porełkowiec japoński)

Sofora japońska (perełkowiec japoński) to drzewo z rodziny motylkowatych (Papilionaceae), pochodzące z Dalekiego Wschodu – Korei i Chin. Występuje licznie na obszarach Japonii, środkowej Azji, Kaukazie, Krymie. Jest bardzo oryginalnym drzewem dorastającym do 20-30 metrów wysokości, zrzucającym liście późną jesienią. Koronę ma rozłożystą, parasolowatą, gałęzie delikatne, zielone, silnie zwisające. Liście jasne do ciemnozielonych, długości do 25 cm, nieparzystopierzaste, złożone z 7-25 jajowatolancetowatych listków zaostrzonych na szczycie. Kwiaty tej rośliny są bardzo dekoracyjne, pachnące, motylkowate, miododajne, o żółtawobiałej lub kremowej barwie, skupione w gęste kwiatostany do 30 cm długości, pojawiające się na szczytach gałązek. Sofora zakwita późnym latem do wczesnej jesieni. Po przekwitnięciu zawiązują się ozdobne owoce. Są to mięsiste zielone strąki, długo niewysychające, przewężone za każdym nasieniem, przypominające sznury pereł (stąd nazwa perełkowiec).

 

Roślina odporna jest na suszę i zasoloną glebę, ale wrażliwa na mrozy. Wymaga gleby żyznej, gliniastej, z domieszką wapna. Lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza. Jako drzewo o dużych walorach ozdobnych nadaje się szczególnie do obsadzania ulic, parków i większych przydomowych pasów zieleni.Surowiec leczniczy

 

Surowcem leczniczym sofory japońskiej są jej kwiaty i owoce. Ich najważniejszą cechą jest zawartość dużej ilości flawonoidów, dochodząca do 30 proc., w tym głównie rutozydów (rutyna). Ponadto zawiera soforykozyd, sorabielazyd, glikozydy, olejki eteryczne, kompleks kwasów i inne substancje. Sofora japońska to niedościgniony rekordzista w królestwie roślin pod względem zawartości rutyny (witaminy P) oraz innych związków chemicznych witaminopodobnych bliskich rutynie.

 

Zbiór kwiatów przeprowadza się w początkowym okresie kwitnienia (gdy są jeszcze w pąkach), przeważnie na przełomie lipca i sierpnia, w dni bezdeszczowe i suszy się w warunkach naturalnych, w miejscach zacienionych i przewiewnych. Z kolei zbioru owoców należy dokonywać, kiedy są one jeszcze niedojrzałe, a owocnia ich (strąki) jest jasnozielona, co przypada na okres miesiąca października. Uwaga: zebrany surowiec z rozwiniętych w pełni kwiatów oraz dojrzałych owoców, a szczególnie zebrany po opadnięciu na ziemię, jest pozbawiony właściwości leczniczych. Z przykrością należy stwierdzić, że na bazarach i targowiskach, szczególnie w Azji, czasami można spotkać bezwartościowy surowiec, który może być przydatny jedynie do otrzymania nasion.Właściwości i działanie

 

W ojczyźnie występowania sofory już od dawnych czasów pozyskiwany surowiec leczniczy (kwiaty i owoce) był wykorzystywany jako środek wzmacniający naczynia krwionośne. Początkowo stosowano prostą formę leku w postaci odwaru, potem bardziej skuteczną i wygodną w użyciu nalewkę. Niestety, podobnie jak przypadku wielu innych roślin, zastosowanie sofory w medycynie oficjalnej jest  jak dotąd bardzo ograniczone, co tłumaczy się brakiem dostatecznych badań nad rośliną i naukowo udokumentowanych działań leczniczych. Natomiast medycyna alternatywna już od dziesięcioleci potwierdza dużą skuteczność działania tej rośliny w leczeniu wielu jednostek chorobowych. Do celów leczniczych wykorzystuje się dwie postaci leku: nalewkę alkoholową sporządzoną z kwiatów i owoców sofory oraz odwar z samych owoców.

 

Nalewka stanowi bardzo skuteczny środek stosowany w leczeniu patologii naczyń krwionośnych. Dzięki zawartości rutyny, dobrze przyswajalnej przez organizm, preparat działa wzmacniająco i regenerująco na cały układ krwionośny i immunologiczny, wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, polepsza cyrkulację w warstwie przyskórnej, uwalnia zastoje i poprawia krążenie krwi (rozpuszcza zakrzepy żylne), zmniejsza łamliwość i uszczelnia ścianki naczyń, normalizuje ich przepuszczalność. Działa antyseptycznie, bakteriobójczo i rozkurczowo. Skutecznie obniża ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem, przyczynia się do obniżenia szkodliwego cholesterolu, redukuje stany zapalne, likwiduje pasożyty jelitowe. Rozpuszcza zakrzepy żylne, eliminuje uczucie gorąca, zmęczenia, drętwienie i bóle nóg, redukuje mrowienie i skurcze łydek.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.