Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
SAMA BADAJ SWOJE PIERSI!
Małgorzata Grosman
Aktualnie czytasz: SAMA BADAJ SWOJE PIERSI!
Pod prysznicem i leżąc

Rak piersi wciąż zbiera żniwo, bo lekceważymy profilaktykę. Nie badamy piersi samodzielnie, choć to najczęstszy sposób wykrycia nowotworu. Aż 80 procent zmian w piersiach znajdują same kobiety lub ich partnerzy. Nawet zaproszone na mammografię mówimy: Nie pójdę, mnie ten problem nie dotyczy.

SAMA BADAJ SWOJE PIERSI!

W większości przypadków rak piersi wykrywany jest u kobiet, które przekroczyły 50 lat. To jednak statystyka, suche fakty. Pierwszy znaczący wzrost liczby zachorowań pojawia się bowiem już po 45 roku życia, czasem choroba dotyka też znacznie młodszych osób. W naszym społeczeństwie wciąż jednak pokutuje przekonanie, w myśl którego zamiast dbać o siebie, by oddalić widmo choroby, staramy się raczej zapomnieć o jej istnieniu. Tymczasem liczba chorujących na raka piersi kobiet stale wzrasta.Mammobus zaprasza

 

Dzieje się tak, pomimo iż od 2006 roku prowadzony jest w Polsce program profilaktyczny, dzięki któremu każda kobieta między 50 a 69 rokiem życia może raz na dwa lata skorzystać z darmowego badania mammograficznego. – Do pań trafiają specjalne zaproszenia, do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego specjalistycznego urządzenia dojeżdżają mammobusy – wylicza dr n med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – Problem w tym, że te działania nie są do końca skuteczne, bo z zaproszeń korzysta około 35 procent kobiet, a powinno minimum 75 procent, by mówić o rzeczywiście skutecznej profilaktyce.

 


Sama raz w miesiącu

 

Dlaczego to takie ważne? Bo mammografia jest obecnie najlepszym badaniem wykrywającym raka piersi u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że z rozpoczęciem badań należy czekać do przekroczenia pięćdziesiątki. Już młode kobiety mogą i powinny wykonywać samobadanie piersi. Lekarze zachęcają, by robiły to systematycznie, co miesiąc już od 20 roku życia. Najlepszym momentem jest 7-10 dzień cyklu, liczony od pierwszego dnia każdej miesiączki. Zajście w ciążę lub brak miesiączki z innego powodu nie zwalnia Cię z samobadania, musisz tylko wyznaczyć sobie jakiś stały termin – na przykład pierwszy dzień miesiąca – by udało się systematyczność utrzymać.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.