Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia
Kategoria:
UDAR MÓZGU - PIERWSZA POMOC
Oprac. DK
Aktualnie czytasz: UDAR MÓZGU - PIERWSZA POMOC
Jak pomóc?

Udar mózgu potocznie nazywany jest wylewem.  Nie jest to określenie precyzyjne, ponieważ tylko 20 procent udarów spowodowanych jest krwotokiem, większość bo aż 80 procent, to niedokrwienie, czyli zamknięcie naczynia doprowadzającego krew do mózgu.

UDAR MÓZGU - PIERWSZA POMOC

Udar mózgu to zaburzenia czynności mózgu spowodowane złym funkcjonowaniem naczyń doprowadzających krew do mózgu.Przyczyny udaru

 

Istnieją dwa rodzaje udaru mózgu w zależności od tego przyczyny.


Pierwszy, niedokrwienny –  znacznie częstszy – polega na niedrożności naczynia doprowadzającego krew do mózgu. Przyczyną zatorów w naczyniach mogą być niektóre choroby serca (wady zastawek, zawał serca, zaburzenia rytmu serca).


Drugi, krwotoczny – rzadszy – najczęściej spowodowany jest nadciśnieniem tętniczym wskutek czego następuje wylew krwi do mózgu.

 

Do najważniejszych czynników ryzyka powstania choroby, oprócz nadciśnienia tętniczego, należą otyłość, brak ruchu, cukrzyca, palenie papierosów i picie alkoholu.

 

 

Objawy

 

Do objawów udaru mózgu należą zaburzenia świadomości. Osoba chora może mieć kłopoty z logicznym porozumieniem się, nieprawidłowo odpowiadać na pytania, może nie wiedzieć, gdzie się znajduje. Zaburzenia te mogą mieć różny stopień nasilenia, aż do całkowitej utraty świadomości włącznie.

 

Drugą grupą charakterystycznych objawów są zaburzenia mowy, która może być niewyraźna i bełkotliwa. Niektórzy ludzie w ogóle przestają mówić.

 

Trzecią grupę objawów stanowią wszelkiego rodzaju niedowłady wynikające z osłabienia, czy porażenia mięśni. Najczęściej obserwuje się opadanie kącika ust, przymknięcie powieki, czy wygładzenie zmarszczek na czole.

 

Istnieją także objawy poprzedzające udar mózgu, które pozwalają przewidzieć zbliżający się atak choroby. U osoby przed atakiem można zaobserwować lekki niedowład ręki – może nią ruszać, ale nie jest w stanie utrzymać przedmiotu.

Dodaj do: Facebook Twitter Blip Flaker Pinger Wykop Śledzik

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.