Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Maciej Świtoński

dr n. med. Specjalista chirurg

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Stłuszczenie wątroby + stan po wycięciu pęcherzyka żółciowego | 2010-12-19 18:50:48

Witam,co oznacza zwrot ztłuszczenie wątroby i czy jest to coś grożnego?Czym skutkuje wycięcie woreczka żółciowego.Za odpowiedż dziękuje.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą wątroby polegającą na odkładaniu się w komórkach wątrobowych tłuszczu. Przyczyn moze być wiele. Nie mniej podzielono stłuszczenia wątroby na alkoholowe i niealkoholowe. Stłuszczenie wątroby może porwadzić do stłuszczeniowego zapalenia wątroby i wtórnie do marskości tego narządu. Zapalenie wątroby wikła przebieg stłuszczenia wątroby u 15 - 30% chorych z czego 4% z nich cierpi z powodu marskości wątroby. Przyczyną niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest bez watpienia otyłość, złe, bogato tłuszczowe  odżywnianie, współistniejąca cukrzyca typu 2, czy też wirusowe zapalenia wątroby. Chory powinien pozstawać pod kontrolą poradni chorób wątroby. Leczenie polega na zmianie przyzwyczajeń dietetycznych, obniżeniu masy ciała i odpowiednim leczeniu chorób współistniejących.
Jeśli zaś chodzi o stan po wycięciu pęcherzyka żółciowego, to należy stwierdzić, że 2/3 chorych przystosowuje się do nowej sytuacji bez problemów. Zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe z czasem przejmuje funkcję usuniętego pęcherzyka żółciowego i organizam może funkcjonować bez większych problemów. U 1/2 chorych w ciągu 3 miesięcy po planowym wycięciu pęcherzyka żółciowego może rozwinąć się zespoł po cholecystektmii (PCS). Istnieją pewne kontrowersje, co do istnienia tego zespołu, jako samodzielnej jednostki chorobowej będącej skutkiem wycięcia pęcherzyka żółciowego. Nie mniej mogą pojawić sie dolegliwości bólowe brzucha, luźne stolce, wzdęcia, uczucie nadmiernej ilości gazów jelitowych. Wg części autorów dolegliwości te powinny z czasem ustąpić, jednak niektórzy badacze ustąpienia ich nie raportowali.    

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.