Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Michał Sroka

dr n. med. Internista, diabetolog

Wieloletni specjalista, ekspert w dziedzinie diabetologii. Pracuje na Oddziale Nefrologiczno-Diabetologicznym Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Stymulator i arytmie | 2010-05-29 07:33:41

Chciałam zapytać czy normlne są epizody arytmii u osoby która ma rozrusznik serca.Od kilku dni powtarzają sie prawie codziennie.Dodam,że niespełna tydzień temu pacjent miał kontrolę rozrusznika. Dziękuję

Witam serdecznie,

Sytuacja taka może mieć miejsce i nie musi świadczyć o nieprawidłowej pracy stymulatora. Problem trudno przestawić w prosty sposób, ponieważ zaburzenia rytmu i przewodzenia są dziedziną rozległą, zawiłą i niejednorodną. Postaram się jednak podać parę informacji w przystępnej formie.
Istotą działania klasycznego rozrusznika, inaczej nazywanego stymulatorem, jest zapobieganie zbyt wolnemu biciu serca. Termin arytmia (słowo pochodzące z języka greckiego) oznacza niemiarowe bicie serca. Niekiedy jest ono zbyt wolne, co wywołuje różne objawy jak np. zawroty głowy, zasłabnięcia, osłabienie. Dzieje się tak, ponieważ własny rozrusznik serca przestaje działać lub też impulsy przez niego wytwarzane nie docierają tam, gdzie powinny i serce kurczy się zbyt rzadko.  Wtedy właśnie potrzebny jest sztuczny stymulator, który wykrywa zbyt długą przerwę w pracy serca i wysyła własny impuls zastępując naturalny rozrusznik.
Jest również druga storna medalu – arytmie, przebiegające z szybką czynnością serca. W takiej sytuacji stymulator się nie przyda.
U niektórych osób choroba serca przebiega w ten sposób, iż raz bije ono zbyt wolno, a w innym momencie pojawiają się różne rodzaje szybkich rytmów (arytmii). Stymulator ma wtedy zapobiegać tylko jednemu elementowi choroby – zbyt wolnemu biciu serca. W celu leczenia szybkich arytmii można (jeśli są ku temu wskazania) zastosować różne leki antyarytmiczne.

Pozdrawiam serdecznie

Rafał Dankowski

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.